Wady wiskozy

Wady wiskozy

Wiskoza to materiał, który raczej nie jest znany większości ludzi. Zakładamy w ciemno, że nawet większa grupa kobiet, które starają się interesować modą oraz czytaniem składu ubrań nie wie czym jest wiskoza pytając się “a co to za materiał wiskoza?”. To świetny materiał do wykorzystywania go w lekkich ubraniach, jednak jak każdy z materiałów stosowanych w modzie ma swoje wady, które przedstawimy za pomocą poniższego artykułu.

Czy wiskoza to aż tak świetny materiał?

Ciężko na to pytanie jednoznacznie stwierdzić, bo o ile jest przyjemna w dotyku i jest świetnym imitatorem takich materiałów jak wełna czy jedwab oraz jest świetnym materiałem dla letnich sukienek dzięki przepuszczaniu powietrza podobnie do lnu, świetnie wchłania wilgoć, to jednak nie jest pozbawiona wad.

W związku z tym, że to bardzo lekki materiał, to naturalną koleją rzeczy, będzie jego mniejsza odporność na zniekształcenia, mechaniczne wady. Przede wszystkim nie jest odporna na rozciąganie. Również podczas prasowania nie jest to materiał, który zachowuje się najlepiej i raczej można go porównać z tiulem o który trzeba równie dbać. A niestety, używanie żelazka będzie częstą czynnością dla wiskozy w skutek odkształcania i gniecenia się materiału o którym wspomnieliśmy wyżej.

O wiskozę trzeba bardzo dbać podczas prania, ponieważ ma “zdolności” do kurczenia i bywa, że niektóre ubrania po prostu nie będą nadawać się do prania automatycznego i będziemy musieli poświęcić swoje dłonie na upranie naszej rzeczy. Pamiętajcie też o tym, że wiskoza ma zdolności do pozostawiania pleśni pod wpływem wilgoci, więc starajmy się o to, żeby ubranie z tego materiału po przesuszeniu było pozostawione w przewiewnym miejscu.

Jak więc widzimy, wiskoza to nie jest materiał łatwy w utrzymaniu, raczej wymaga odpowiedniego traktowania. Nikt z nas przecież nie chce wyrzucić ubrania po kilku czy kilkunastu tygodniach z jego korzystania. Żeby jednak nie było pesymistycznie, to jest to materiał, który ma wiele zalet.