Sen a rytm dobowy: Dlaczego regularny sen jest kluczem do dobrego samopoczucia

Sen a rytm dobowy: Dlaczego regularny sen jest kluczem do dobrego samopoczucia

Dzisiejszy świat jest bardzo dynamiczny, tryb życia wielu osób ogranicza czas przeznaczony na wypoczynek. Poświęcanie nocy na pracę i rozrywkę to często coś zupełnie normalnego. Niestety zaburzenie rytmu dobowego to poważny problem, który często wiąże się z przewlekłym zmęczeniem i znacznym pogorszeniem samopoczucia.

Zegar biologiczny, a sen

Funkcjonowanie organizmu w dużej mierze oparte jest o działanie wewnętrznego zegara biologicznego. To on reguluje przebieg procesów fizjologicznych, wpływa na równowagę hormonalną i poziom melatoniny oraz kortyzolu. Niezdrowe nawyki związane ze snem mogą zaburzyć wewnętrzne poczucie rytmu dobowego. Chodzenie spać o różnych porach, zbyt mało godzin poświęcanych na sen, niewygodny materac – wszystko to wpływa na jakość snu i rozróżnianie przez ciało dnia i nocy.

Jak sen wpływa na samopoczucie?

Prawidłowo funkcjonujący zegar biologiczny ma pozytywny wpływ na ogólne samopoczucie. Przede wszystkim, wszystkie tkanki prawidłowo funkcjonują, dzięki prawidłowej regeneracji komórek. Sen poprawia też odporność organizmu, a prężnie działający układ immunologiczny zmniejsza ryzyko złapania infekcji. Nie można zapomnieć też o psychicznej sferze funkcjonowania. Dzięki odpowiedniej ilości wypoczynku znacznie zmniejsza się ryzyko pojawienia się wahań nastroju. Również efektywność podejmowanych działań, zdolność koncentracji i zapamiętywania nowych informacji, to aspekty funkcjonowania ściśle związane ze snem.

Jakie nawyki wprowadzić do codziennej rutyny?

Regularny sen to jedyny sposób na zapobieganie przewlekłemu zmęczeniu. Chroniczny brak sił może być bardzo uciążliwy, dlatego niezwykle ważne jest zadbanie o funkcjonowanie swojego zegara biologicznego. Jak to zrobić?

  • Stałe godziny – podstawą jest chodzenie spać codziennie o tej samej porze. Również budzik należy nastawiać na jednakową godzinę. W przeciwnym razie, organizm nie będzie w stanie wykształcić silnego przyzwyczajenia.

  • Powtarzalne rytuały – w celu uregulowania rytmu dobowego warto wprowadzić do wieczornej rutyny wyciszające zwyczaje, które będą się codziennie powtarzały. Będą one sygnalizowały ciału, że zbliża się pora do spania.

  • Wygodna sypialnia – aby optymalne odczuwanie dnia i nocy wiązało się z efektywnym snem, niezbędne jest też kupienie wygodnego materaca i ergonomicznej poduszki.

  • Odpowiednie oświetlenie – w celu umożliwienia organizmowi wydzielania odpowiednich ilości melatoniny, w sypialni powinno znaleźć się źródło ciepłego światła oraz rolety zaciemniające.

Włożenie wysiłku w uregulowanie rytmu okołodobowego może znacznie podnieść ogólny komfort życia. Prawidłowo funkcjonujący zegar biologiczny wiąże się bowiem z dużą ilością energii i zdrowym ciałem.

Artykuł sponsorowany.